2024-02-29

Mycie paneli fotowoltaicznych (PV) dla firm i biznesu – co trzeba wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne są szczególnie atrakcyjne dla firm i biznesów, które chcą zmniejszyć swoje koszty energii oraz negatywny wpływ na środowisko. Jednak aby instalacja PV działała w pełni efektywnie, niezbędne jest jej regularne czyszczenie. Profesjonalne mycie paneli słonecznych zwiększa wydajność fotowoltaiki, a tym samym oszczędności w biznesie. Poznaj więc najważniejsze kwestie związane z myciem instalacji fotowoltaicznych – komercyjnych i przemysłowych.

Mycie komercyjnych instalacji fotowoltaicznych – czyli jakich?

Dla większości osób instalacja fotowoltaiczna kojarzy się z panelami ułożonymi na dachu domu jednorodzinnego. Jednak w przypadku firm i biznesów mówimy o instalacjach fotowoltaicznych komercyjnych i przemysłowych, które osiągają duże moce przekraczające 50 kWp. Zazwyczaj są one zamontowane na dachach lub gruncie. Różnią się od standardowych instalacji domowych przede wszystkim skalą oraz potencjałem do generowania większej ilości energii elektrycznej. 

Dlaczego mycie paneli fotowoltaicznych jest ważne?

Regularne mycie paneli słonecznych jest kluczowe dla utrzymania ich maksymalnej efektywności. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych rekomenduje zachowanie czystości paneli w celu zapewnienia optymalnej wydajności i trwałości instalacji.

Warto pamiętać, że niektóre czynności związane z samodzielnym myciem paneli fotowoltaicznych mogą wpływać na ich gwarancję. Producenci czasem narzucają określone warunki dotyczące czyszczenia komercyjnych i przemysłowych instalacji fotowoltaicznych – na przykład wymagają, aby było wykonywane przez profesjonalistów.

Czyszczenie paneli słonecznych a ich wydajność

Panel fotowoltaiczny potrzebuje maksymalnego dostępu do światła, aby wytworzyć jak najwięcej energii. Najczęstsze rodzaje zanieczyszczeń instalacji fotowoltaicznych, czyli brud, kurz, liście, ptasie odchody i pyły przemysłowe, mogą zasłaniać powierzchnię modułów i ograniczać ilość promieni słonecznych docierających do komórek. To z kolei prowadzi do obniżenia wydajności całej instalacji i zmniejszenia produkcji prądu z odnawialnego źródła energii. Dlatego tak ważne jest regularne mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych. 

Mycie instalacji fotowoltaicznej a jej żywotność

Zabrudzenia mogą również wpływać na żywotność całej instalacji. Cząsteczki brudu oznaczają ryzyko korozji i uszkodzenia powierzchni paneli. Regularne mycie pozwala temu zapobiec i przedłuża życie instalacji fotowoltaicznej.

Jakie oszczędności generuje mycie paneli PV?

Pozostawienie instalacji fotowoltaicznej brudnej i zanieczyszczonej może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. A zarówno naprawa, jak i wymiana zniszczonych paneli wiąże się z wysokimi kosztami. Jeżeli jednak wyeliminuje się ryzyko powstania uszkodzeń, przełoży się to na oszczędności finansowe dla firm i biznesów.

Skorzystaj z naszego kalkulatora, by sprawdzić, ile tracisz z powodu zabrudzonej instalacji fotowoltaicznej. 

Jak myć fotowoltaikę? Bezpieczne metody czyszczenia paneli słonecznych

Zawsze należy myć panele fotowoltaiczne wodą demineralizowaną, a nie wodą z kranu. Jest ona powszechnie wykorzystywana do czyszczenia modułów fotowoltaicznych, ponieważ nie zawiera minerałów ani zanieczyszczeń, które mogłyby pozostawić osady na powierzchni paneli. To także bardziej skuteczne i ekologiczne rozwiązanie, które często eliminuje potrzebę użycia silnych, szkodliwych dla środowiska naturalnego detergentów.

Istnieją różne techniki mycia fotowoltaiki, które dobiera się między innymi do wielkości, mocy i położenia instalacji. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Oto one.

Ręczne mycie paneli fotowoltaicznych

Ręczne mycie polega na używaniu wody (bez dodatkowych środków czyszczących) i odpowiednich narzędzi, takich jak miękkie szczotki, gąbki i kije teleskopowe do usuwania brudu z powierzchni paneli. Ta metoda daje pełną kontrolę, pozwala skupić się na najbardziej zabrudzonych miejscach i uniknąć zarysowań. Jednak jest czasochłonna, pracochłonna i ma swoje ograniczenia, zwłaszcza w przypadku większych instalacji. To także jedyna technika samodzielnego czyszczenia paneli (bez dodatkowych urządzeń).

Roboty myjące do komercyjnych i przemysłowych instalacji fotowoltaicznych

Roboty myjące to automatyczne urządzenia, które same poruszają się po powierzchni paneli i je myją. Są wyposażone w szczotki obrotowe i dysze wodne, które skutecznie usuwają brud. Jest to znacznie szybsza i bardziej precyzyjna metoda niż ręczne mycie. Najlepiej sprawdzą się w przypadku instalacji komercyjnych i przemysłowych do 1 MW.

Duże ramiona myjące panele fotowoltaiczne na farmach

Duże ramiona myjące to profesjonalne maszyny, których głównym zadaniem jest mycie paneli fotowoltaicznych na wielkoskalowych farmach. Do ich zalet należą szybkość i efektywność, ponieważ mogą one umyć dużą ilość modułów w krótkim czasie. Jednak używanie takich urządzeń może wiązać się z wysokimi kosztami.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne na dachu i gruncie?

Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne? To zależy. Zalecana częstotliwość czyszczenia różni się w zależności od lokalizacji, nachylenia dachu lub rodzaju zabrudzenia, więc nie można podać jednych, konkretnych wytycznych co do mycia fotowoltaiki. 

Regularna kontrola wzrokowa jest zatem niezbędna, aby uniknąć uszkodzenia modułów i zidentyfikować potencjalną potrzebę ich czyszczenia na wczesnym etapie. Nie trzeba jednak podejmować żadnych działań, dopóki straty w produkcji energii nie staną się zauważalne – delikatnie zabrudzona instalacja fotowoltaiczna również zapewnia dobrą wydajność. 

Jeśli natomiast widzisz cienką warstwę lub punktowe zanieczyszczenia nawet po deszczu, oznacza to, że przyszedł czas na wyczyszczenie Twojej instalacji.

Koszt czyszczenia instalacji fotowoltaicznych

Nie ma jednej, uniwersalnej ceny mycia paneli słonecznych. Koszt czyszczenia instalacji fotowoltaicznej zależy między innymi od:

  • wielkości instalacji – większe instalacje wymagają więcej czasu i siły roboczej do dokładnego wyczyszczenia, co wpływa na cenę mycia;
  • dostępu do paneli – jeśli instalacja znajduje się na trudno dostępnym dachu lub na znacznej wysokości, dodatkowe środki bezpieczeństwa mogą być potrzebne do wykonania czyszczenia, co odzwierciedla się w kosztach;
  • stopnia zabrudzenia – im bardziej zabrudzona instalacja, tym więcej czasu i pracy będzie potrzebne do jej dokładnego wyczyszczenia. To również wpływa na ostateczną cenę mycia paneli fotowoltaicznych.

Jeśli chcesz poznać cenę mycia instalacji fotowoltaicznej w Twojej firmie, wypełnij formularz darmowej wyceny. Nasi specjaliści prześlą Ci wstępną wycenę prosto na maila. 

Mycie instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca? 

W przypadku instalacji komercyjnych i przemysłowych, koszt czyszczenia zwraca się już przy około 4/5% strat wydajności spowodowanych zabrudzeniem. Zatem można przyjąć, że koszt czyszczenia instalacji fotowoltaicznej jest znikomy i pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji naszej często ogromnej inwestycji na długie lata. Sam policz, ile tracisz na zabrudzonej instalacji:

Jaki wzrost wydajności przynosi profesjonalne czyszczenie instalacji fotowoltaicznej?

Oczekiwany wzrost wydajności instalacji fotowoltaicznych po czyszczeniu zależy w dużym stopniu od lokalizacji danej instalacji. Istotnym czynnikiem jest również wcześniej naliczona strata. Po czyszczeniu oczekuje się, że maksymalna moc będzie równa mocy podanej w karcie katalogowej producenta danego systemu fotowoltaicznego. 

Pamiętaj także, że instalacja fotowoltaiczna musi być w doskonałym stanie technicznym i nie posiadać żadnych uszkodzeń. Ponadto, oczekiwany wzrost wydajności zależy od warunków pogodowych, takich jak wysokie nasłonecznienie i umiarkowana temperatura.

Wypełnij formularz kontaktowy, by otrzymać wycenę czyszczenia Twojej instalacji.

Jak myć instalacje fotowoltaiczne? Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne wymagają właściwej konserwacji i mycia dla utrzymania ich wydajności oraz przedłużenia żywotności. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu instalacji i podejmowaniu działań, gdy zauważysz widoczne zabrudzenia. Masz do wyboru samodzielne mycie lub zamówienie usługi czyszczenia fotowoltaiki. Co wybrać? 

Aby najlepiej zadbać o stan ogniw, dla komercyjnych i przemysłowych instalacji rekomenduje się korzystanie z profesjonalnych usług mycia. Tylko to do Ci pewność, że Twoja instalacja działa w pełni wydajnie i pozwala czerpać maksymalne korzyści z energii słonecznej. 

Jeśli szukasz zaufanej firmy do wyczyszczenia swojej instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z nami, pisząc na adres kontakt@czystepanele.com lub dzwoniąc pod numer 539 722 011.