2022-08-23

Jak przebiega mycie paneli fotowoltaicznych?

Kluczem do prawidłowej oraz bezawaryjnej pracy paneli słonecznych jest ich okresowa konserwacja. Tylko moduły pozbawione zanieczyszczeń, np. w postaci pyłu czy ptasich odchodów, pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału energii słonecznej. W jaki sposób powinno się jednak myć instalację fotowoltaiczną i jak często należy to robić? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w niniejszym wpisie.

Jakie wyróżniamy systemy czyszczenia paneli słonecznych?

Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne są pokryte tzw. powłoką samoczyszczącą. Zastosowanie tej specjalnej warstwy sprawia, że sezonowe opady są w stanie zmyć wiele zanieczyszczeń – przede wszystkim kurz oraz pył rolniczy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet bardzo ulewne deszcze nie mogą usunąć bardziej uciążliwego brudu, jak ptasie odchody czy porosty. Właśnie z tego powodu moduły PV należy poddawać okresowemu czyszczeniu. W przeciwnym razie wydajność energetyczna ogniw spadnie o nawet 15-20%.

Czyszczeniem paneli słonecznych można zająć się oczywiście samodzielnie, jednak w większości przypadków rozsądniej skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Dlaczego? Do prac porządkowych niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz wiedza – nieumiejętne mycie ogniw może doprowadzić do ich przypadkowego uszkodzenia lub utraty gwarancji danej przez producenta. Nie można także zapomnieć, że profesjonalny serwis to gwarancja doskonałej czystości.

W celu odpowiedniego przygotowania wody do mycia instalacji fotowoltaicznej stosuje się dwa podstawowe systemy:

  • jonowo-kationowy: cechuje się bardzo wysoką skutecznością, ponieważ pozwala usunąć aż 99,9% zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie – to zasługa specjalnych filtrów z żywicą ze złożem mieszanym,
  • odwróconej osmozy: pozwala osiągać zbliżone rezultaty do poprzedniej metody – skuteczność waha się między 95-98% (ostateczny efekt zależy od ilości etapów filtrowania). Filtr membranowy pozwala w praktyce zamienić zwykłą kranówkę w wodę demineralizowaną, która jest bezpieczna dla ogni PV.

Bez względu na wykorzystaną technologię, przebieg prac wygląda bardzo podobnie. Najpierw panele delikatnie polewa się wodą destylowaną, a następnie czyści z pomocą specjalistycznych szczotek z miękkim włosiem. W zależności od rozmiaru oraz usytuowania modułów stosuje się także tzw. szczotki przepływowe.

Samodzielne czyszczenie modułów PV – jak się za to zabrać?

W przerwach między wizytami specjalistów można samodzielnie usuwać mniejsze zabrudzenia znajdujące się na powierzchni paneli fotowoltaicznych. Do tego celu należy wykorzystywać wyłącznie wodę destylowaną – zwykła kranówka nie tylko pozostawi smugi, ale przyczyni się także do powstawania osadów kamienia. W większości przypadków nie trzeba stosować dodatkowych detergentów. Jeżeli brud jest jednak wyjątkowo uporczywy, to można sięgnąć po klasyczny płyn do szyb, mydło lub roztwór octu. Nie zalecamy silniejszych środków, zwłaszcza zawierających substancje ścierne, ponieważ mogą trwale zarysować panele.

Sama woda i czyściwo to oczywiście nie wszystko. Równie ważny jest dobór właściwych narzędzi. Do czyszczenia fotowoltaiki należy wykorzystywać wyłącznie gąbki lub szczotki z miękkim włosiem – w przypadku trudno dostępnych instalacji można wspomóc się wysięgnikiem. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak korzystać z popularnych myjek ciśnieniowych. Strumień wody generowany przez tego typu urządzenia jest na tyle silny, że bez problemu może uszkodzić powierzchnię panelu lub jego elementy izolacyjne.

Kiedy należy myć instalację fotowoltaiczną?

Zgodnie z zaleceniami, panele słoneczne należy czyścić przynajmniej dwa razy w ciągu roku – najlepiej pod koniec wiosny oraz przed sezonem zimowym, ponieważ to właśnie wtedy na instalacji gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Oczywiście prace porządkowe można przeprowadzać nieco częściej. Dotyczy to szczególnie tych modułów, które są narażone na styczność z dużą ilością brudu.

Poza wyborem właściwej pory roku, należy także zwrócić uwagę na … porę dnia. Mycie paneli w okolicach południa, kiedy występują najwyższe temperatury, nie jest szczególnie dobrym pomysłem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni. Najbezpieczniej zabrać się za porządki wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy ogniwa nie są nagrzane.