2022-11-29

Samoczyszczące się panele – czy to możliwe?

Panele fotowoltaiczne mogą znacząco obniżyć koszty utrzymania nieruchomości. Aby jednak ich działanie było w pełni efektywne i pozwalało na szybki zwrot inwestycji, muszą być one nie tylko w pełni sprawne, ale i czyste. Wielu producentów zapewnia, że panele fotowoltaiczne są samoczyszczące. Z naszego tekstu dowiesz się, czy jest to możliwe.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba czyścić?

Zanieczyszczenia zalegające na panelach fotowoltaicznych mogą spowodować straty sięgające aż 20%. Z tego powodu warto na bieżąco kontrolować stan paneli i sprawdzać, czy nie osadza się na nich brud. Niestety wiele osób tego nie robi, ponieważ sugeruje się zapewnieniami producentów, że panele są samoczyszczące i nie wymagają żadnych czynności pielęgnacyjnych. Niestety nie do końca można się z tym zgodzić. Oczywiście część zanieczyszczeń może zostać usunięta przez deszcz, mowa tu jednak jedynie o kurzu i powierzchniowym brudzie. Z poważniejszymi zabrudzeniami, których na panelach osadza się sporo, nie poradzi sobie jednak nawet największa ulewa. Z tego powodu każdy właściciel paneli powinien zadbać o ich regularne mycie.

Czy panele można czyścić samodzielnie?

Panelom mogą zagrażać różne rodzaje zabrudzeń. Do najgroźniejszych należą spaliny samochodowe, ptasie odchody, piasek, liście, mech, a także pył pochodzący z pól. Groźna jest również sadza, która jest szczególnie trudna do usunięcia. Wszystko to sprawia, że trzeba regularnie czyścić panele, a zadanie to najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Skorzystanie z usługi mycia instalacji fotowoltaicznych paneli to gwarancja, że prace zostaną przeprowadzone właściwie, a panele nie ulegną uszkodzeniu. Trzeba bowiem wiedzieć, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko umiejętności i odpowiednio dobranych środków, ale i czasu. Lepiej zatem zrezygnować z samodzielnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych, mogłoby ono bowiem spowodować groźne uszkodzenia.