2022-10-26

Profesjonalna usługa czyszczenia fotowoltaiki czy samodzielna konserwacja – co wybrać?

Aby panele fotowoltaiczne działały zgodnie ze swoimi możliwościami, nie wystarczy jedynie prawidłowy montaż. Bardzo ważne znaczenie mają także kwestie związane z późniejszą eksploatacją. Warto bowiem wiedzieć, że efektywność działania w dużej mierze zależy od tego, czy panele są odpowiednio czyszczone i konserwowane. Dowiedz się, co wybrać – profesjonalną usługę czyszczenia fotowoltaiki czy samodzielną konserwację.

Czy panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia?

Producenci paneli fotowoltaicznych na ogół zapewniają, że są one samoczyszczące i nie wymagają czynności pielęgnacyjnych. Wiele osób bierze to za pewnik i rezygnuje z czyszczenia. Nie jest to jednak właściwe podejście. O ile kurz i powierzchowny brud osadzający się na panelach mogą zostać zmyte przez obfity deszcz, o tyle z silniejszymi zabrudzeniami nie poradzi sobie nawet największa ulewa. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte, z czasem będą coraz trudniejsze do wyeliminowania i przyczynią się do strat sięgających nawet 20%. Z tego powodu bardzo ważnym działaniem są regularne czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego czyszczenie paneli warto powierzyć profesjonalistom?

Choć niektórzy decydują się na samodzielną konserwację paneli, lepiej nie robić tego na własną rękę. Jako że ich powierzchnia jest delikatna, łatwo ją uszkodzić, a tym samym pozbawić panele swoich właściwości. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie. Warto bowiem wiedzieć, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale i czasu. Powierzenie tego zadania profesjonalnej ekipie wpływa nie tylko na wydajność ich pracy, ale także zapobiega przed uszkodzeniem. Zwiększa się również ochrona przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co ma realny wpływ na przedłużenie ich żywotności i przydatności. Wszystko to sprawia, że czyszczenie paneli warto powierzyć profesjonalistom.