2023-04-12

Metody czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Aby panele fotowoltaiczne działały zgodnie ze swoimi możliwościami, nie wystarczy jedynie prawidłowy montaż. Bardzo ważne znaczenie mają także kwestie związane z późniejszą eksploatacją. Kluczową kwestią jest utrzymania ich w czystości, ponieważ brud może obniżyć wydajność instalacji aż o 20%. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są metody czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznych wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale i czasu. Lepiej nie robić tego na własną rękę, ponieważ można uszkodzić delikatną powierzchnię paneli, a tym samym pozbawić je także swoich właściwości. Wiele osób decyduje się na czyszczenie za pomocą wody i mydła. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nie tylko zostawia smugi, ale także ułatwia późniejsze przywieranie kurzu i pyłków do powierzchni paneli. Wszystko to sprawia, że czyszczenie paneli najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie, która użyje specjalistycznych środków. Wyspecjalizowane firmy używają także wody zdemineralizowanej. Sprzęt wytwarzający wodę tego typu nie uszkadza łagodnych powierzchni PV i jest w pełni przystosowany do tego typu zadań. Dzięki tej metodzie zwiększa się również ochrona przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co ma realny wpływ na przedłużenie żywotności i przydatności paneli fotowoltaicznych.

Czy można zaoszczędzić dzięki usłudze czyszczenia paneli?

Mycie paneli fotowoltaicznych pozwala zadbać o efektywność ich działania, a tym samym przekłada się także na oszczędności. Wszystko to sprawia, że warto regularnie korzystać z usługi czyszczenia paneli fotowoltaicznych, ponieważ można dzięki temu zadbać o sprawność działania instalacji. Ponadto renomowane firmy oferują także możliwość współpracy zarówno dla osób prywatnych, jak i dla instalatorów. Dzięki poleceniu usługi można liczyć nie tylko na spory rabat, a w przypadku firm również na wypłatę określonych w porozumieniu środków.