2023-02-14

Jak dbać o panele słoneczne?

Panele słoneczne to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskało ogromną popularność. Instalacje fotowoltaiczne, które bazują na ich wykorzystaniu, produkują darmowy prąd z energii słonecznej. Jest to szczególnie istotne w dobie stałych podwyżek cen energii elektrycznej. Aby jednak działanie paneli miało realne przełożenie na stan domowego czy firmowego budżetu, muszą one działać z pełną mocą. A to z kolei jest możliwe, jeśli o nie odpowiedni zadbamy. Dowiedz się, jak dbać o panele słoneczne.

Od czego zależy efektywność działania paneli?

Efektywność działania paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników. Pierwszą kwestią o kluczowym wpływie na wydajność są parametry techniczne, to leży jednak w gestii producenta. Bardzo ważny jest także sposób montażu, dlatego też najlepiej powierzyć go wyspecjalizowanej firmie. Ostatnia rzecz mająca wpływ na sprawność instalacji, to właściwa eksploatacja paneli, czyli działania użytkownika. Powinno się na nie składać bieżące obserwowania działania paneli i reagowanie na wszelkie uszkodzenia. Ogromne znaczenie ma także dbałość o to, aby było one czyste, ponieważ zanieczyszczenia gromadzące się na ich powierzchni mogą obniżyć sprawność instalacji aż o 20 %. Z tego powodu należy regularnie czyścic panele słoneczne, co pozwoli na zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznych.

Jak zadbać o czystość paneli?

Choć niekiedy producenci paneli zapewniają, że są one samoczyszczące, nie jest to jednak prawdą. Deszcz może poradzić sobie z drobnymi pyłkami, które osadzają się na ich powierzchni, jednak poważniejsze zanieczyszczenia muszą zostać usunięte. Spaliny samochodowe, sadza, ptasie odchody, piasek, liście, mech, a także pył pochodzący z pól to zanieczyszczenia, które zagrażają efektywności działania paneli, a do tego są trudne do usunięcia. Co więcej, warstwa niepożądanych substancji powoduje, ze panele są nie tylko brudne, ale także sprzyja tworzeniu się porostów, które są w stanie doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Wszystko to sprawia, że warto regularnie korzystać z profesjonalnej usługi mycia paneli fotowoltaicznych.