2022-12-20

O czym pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych? 5 zasad

Użytkownicy paneli fotowoltaicznych liczą na to, że inwestycja jak najszybciej się zwróci. I rzeczywiście na ogół tak jest, jednak pod warunkiem, że panele działają w pełni efektywnie. A warunkiem całkowitej wydajności jest przede wszystkim ich czystość. Z naszego wpisu dowiesz się, o czym pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego panele fotowoltaiczne muszą być czyste?

Panele fotowoltaiczne pozyskują darmową energię ze słońca i przekształcają ją na energię elektryczną. Ta zaś może być wykorzystana na potrzeby gospodarstwa domowego czy firmy, co generuje duże oszczędności. Z tego powodu należy dbać o to, aby panele działały z pełną mocą. Muszą być w tym celu nie tylko sprawne, ale i czyste. Zbierające się na ich powierzchni większe zanieczyszczenia mogą bowiem spowodować straty rzędu 20 procent. Nie należy zatem wierzyć zapewnieniom niektórych producentów, że są one samoczyszczące i nie wymagają żadnych czynności pielęgnacyjnych.

Najważniejsze zasady związane z pielęgnacją paneli to:

  • obserwacja ich powierzchni – panele trzeba czyścić w każdej sytuacji, kiedy na ich powierzchni pojawią się zabrudzenia,
  • odpowiednie środki – należy w tym celu używać odpowiednich środków, które nie uszkodzą powierzchni paneli,
  • delikatnie akcesoria – do mycia warto używać akcesoriów o delikatnej strukturze, najlepiej gąbki,
  • pochmurny dzień – należy unikać mycia paneli w słoneczny dzień,
  • regularność – panele muszą być czyszczone regularnie.

Choć istnieją ogólne wytyczne dotyczące czyszczenia paneli najlepiej nie wykonywać tego zadania samodzielnie. Zdecydowanie bezpieczniej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, ponieważ wymaga ono nie tylko odpowiednich umiejętności i właściwego sprzętu, ale i czasu. Mycie paneli fotowoltaicznych przez wyspecjalizowaną ekipę wpływa nie tylko na wydajność ich pracy, ale także zapobiega uszkodzeniom. Zwiększa się również ochrona przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co ma realny wpływ na przedłużenie ich żywotności i przydatności.