Panele fotowoltaiczne mogą znacząco obniżyć rachunki za prąd, co jest szczególnie istotne w dobie stale rosnących cen. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób prywatnych, firm i instytucji decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. I choć trzeba się liczyć ze sporym kosztem inwestycji, szybko się on zwraca. Aby jednak tak było, panele muszą pracować w pełni efektywnie, co jest możliwe tylko wtedy, kiedy są czyste. Z naszego tekstu dowiesz się, kiedy dokonać pierwszego czyszczenia paneli fotowoltaicznych.
Dlaczego trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne mają gładką powierzchnię, wydaje się więc, że wszelkie powierzchniowe zanieczyszczenia łatwo z nich spłyną. Co więcej, wielu producentów paneli zapewnia, że są one samoczyszczące i wystarczy jedynie deszcz, aby zmyć z nich kurz i inne zabrudzenia. Nie do końca można się z tym jednak zgodzić. O ile drobne pyłki rzeczywiście mogą zostać zmyte przez ulewę, o tyle większe zabrudzenia pozostaną na panelach. Jeśli nie będą one na bieżąco usuwane, nagromadzą się, tworząc grubą warstwę, która będzie nie tylko trudna do usunięcia, ale przede wszystkim znacznie obniży sprawność instalacji. Szacuje się, że kurz, pył, liście, ptasie odchody, produkty spalania węgla, a nawet substancje pochodzące ze spalin samochodowych mogą obniżyć wydajność paneli od 10% do nawet 20%. Wszystko to sprawia, że czyszczenie paneli jest ważną czynnością, którą należy wykonywać w trakcie ich eksploatacji.
Jak wygląda czyszczenia paneli fotowoltaicznych?
Niektórzy użytkownicy decydują się na samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych oraz paneli solarnych. Warto jednak wiedzieć, że takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czyszczenie paneli solarnych wymaga bowiem nie tylko odpowiednich umiejętności i właściwego sprzętu, ale i czasu z tego powodu zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalistom. Jak często warto to robić? Oczywiście w każdej sytuacji, kiedy na panelach zauważy się znaczącą ilość brudu. Jeśli zaś chodzi o pierwsze czyszczenia paneli, także nie należy z nim zbytnio zwlekać. Najlepiej wykonać je najpóźniej do dwóch lat po instalacji, choć profesjonalna usługa po roku użytkowania będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem.