2023-01-18

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?

Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób, pozwalający na korzystanie z darmowego prądu. Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu światła słonecznego, które następnie przekształcane jest na energię. Im więcej światła dociera do paneli, tym bardziej efektywne jest ich działanie. Co zatem dzieje się zimą, kiedy na ich powierzchni znajduje się gruba warstwa pokrywy śnieżnej? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu.

Czy śnieg wpływa na efektywność działania paneli?

W wielu opracowaniach można przeczytać, że śnieg na minimalny wpływ na pracę paneli i nie warto go usuwać. Argumenty, jakie są w związku z tym przedstawiane dowodzą, że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a śniegu jest niewiele. Ponadto autorzy twierdzą, że optymalny kąt w jakim ustawiane są panele wynosi od 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża, dzięki czemu śnieg bez problemu się z nich zsuwa. Niestety nie do końca można się z tym zgodzić. Owszem, śnieg towarzyszy nam na ogół przez kilka dni, ale opady mogą być tak obfite, że pokrywają panele grubą warstwą, która uniemożliwia produkcję prądu. W związku z tym panele fotowoltaiczne należy czyścić ze śniegu.

Dlaczego usuwanie śniegu z paneli najlepiej powierzyć profesjonalistom?

Niektórzy użytkownicy decydują się na samodzielne odśnieżanie paneli. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie ze względu na fakt, że ich powierzchnia jest bardzo delikatna. Trudno zatem usunąć z niej śnieg, szczególnie jeśli przymarzł do modułów. W takiej sytuacji jedyną opcją wydaje się użycie ostrzejszych narzędzi, a to z kolei jest całkowicie niedopuszczalne. W związku z tym najlepszym sposobem na bezpieczne usunięcie śniegu z paneli fotowoltaicznych jest powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej ekipie. Profesjonaliści zajmujący się czyszczeniem paneli fotowoltaicznych posiadają odpowiednie narzędzia i środki, dzięki którym szybko, a przede wszystkim bezpiecznie pozbędą się śniegu.