2022-08-18

Jakie korzyści daje mycie paneli fotowoltaicznych?

Jeszcze do niedawna producenci paneli fotowoltaicznych zapewniali, że ich mycie nie jest konieczne – w końcu powierzchnia jest pokryta specjalnymi powłokami samoczyszczącymi. Liczne badania dowiodły jednak, że regularne czyszczenie modułów jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. W niniejszym wpisie przyglądamy się korzyściom, jakie płyną z okresowych prac porządkowych i podpowiadamy, jak często należy je przeprowadzać.

Brudne panele = niższa wydajność energetyczna instalacji

Wszystkie panele fotowoltaiczne są narażone na osadzanie się rozmaitych zanieczyszczeń – bez względu na to, czy mowa o instalacji, która jest zamontowana w centrum dużego miasta czy na terenie typowo rolniczym. Kurz, pył, liście, ptasie odchody, produkty spalania węgla, a nawet substancje pochodzące ze spalin samochodowych z czasem osadzają się na powierzchni modułów, obniżając tym samym ich wydajność – od 10 do nawet 20%!

Co ciekawe, gromadzący się brud wcale nie musi być widoczny gołym okiem, aby wpływać negatywnie na efektywność całego systemu fotowoltaicznego. Wynika to z faktu, że zanieczyszczenia osiadają początkowo przy krawędziach paneli i dopiero z czasem nachodzą na ich całą powierzchnię.

Obniżenie potencjału energetycznego nie jest jednak jedynym minusem. Warstwa niepożądanych substancji sprzyja także tworzeniu się porostów. Niestety, rozwój roślin jest w stanie doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń paneli – wówczas jedynym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana zepsutego modułu.

Czyszczenie paneli słonecznych to konieczność

Deszcz jest w stanie zmyć kurz oraz delikatne zabrudzenia, jednak nawet najbardziej obfite opady nie poradzą sobie z bardziej uciążliwymi zanieczyszczeniami, takimi jak m.in. sadza, mech czy ptasie odchody. Co więcej, brud staje się z czasem coraz trudniejszy do usunięcia, sprawiając, że późniejsze przeprowadzenie prac porządkowych będzie wymagało znacznie więcej czasu, energii oraz specjalistycznych środków.

Fakt, utrzymanie instalacji fotowoltaicznej w czystości stanowi dodatkowy wydatek, jednak próba zaoszczędzenia na czyszczeniu paneli solarnych może pociągać za sobą fatalne skutki. Gromadzący się brud sprawia, że ich powierzchnia staje się bardziej narażona na zaleganie kałuż. Woda może z upływem czasu doprowadzić do delaminacji, czyli rozwarstwienia się poszczególnych elementów konstrukcyjnych modułu. Efekt? Panel zostaje trwale uszkodzony i nadaje się już tylko do wymiany, co generuje rzecz jasna dodatkowe koszty.

Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

Chociaż deszcz wykonuje część prac porządkowych, to okresowe korzystanie z profesjonalnych usług czyszczenia modułów fotowoltaicznych jest po prostu konieczne. Z jaką częstotliwością warto jednak wzywać do siebie naszych fachowców? Ogólnie przyjęta zasada mówi, aby myć panele słoneczne przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej robić to wiosną, aby usunąć zanieczyszczenia zgromadzone w okresie grzewczym, oraz jesienią – w celu pozbycia się brudu pochodzącego z opadów oraz wzmożonego pylenia roślin w sezonie letnim.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby czyścić panele nawet częściej – dzięki temu można jeszcze skuteczniej zadbać o należytą wydajność oraz dłuższą żywotność instalacji, a także zapobiec powstaniu ewentualnych uszkodzeń. Nie można również zapomnieć, że czyste panele wyglądają po prostu estetycznie i wpływają pozytywnie na odbiór całej inwestycji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji zamontowanych na dachach domów jednorodzinnych.