2022-10-12

O jakiej porze roku i dnia należy przeprowadzić konserwację fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia dostęp do zielonej energii, nie wymagając przy tym praktycznie żadnej obsługi ze strony swojego właściciela. Nie oznacza to jednak, że panelom nie należy poświęcać żadnej uwagi! Ten złożony system powinien być regularnie konserwowany, aby mógł działać bezpiecznie i ze swoją pełną wydajnością. O jakiej porze roku należy jednak przeprowadzać prace porządkowe?

Dlaczego prace konserwacyjne są w ogóle konieczne?

Kurz, ptasie odchody oraz osady pochodzące ze spalin czy kwaśnych deszczów to tylko niektóre zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni paneli fotowoltaicznych. Efekt? Brud stopniowo pogarsza wydajność energetyczną całej instalacji – w skrajnych przypadkach spadki mogą wynosić nawet 15-20%, co potwierdzają liczne badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich dekad. Jedyny sposób, aby zapobiec takiej sytuacji polega na regularnym przeprowadzaniu prac porządkowych.

Okresowe czyszczenie paneli słonecznych to podstawowa czynność serwisowa, która ma bezpośrednie przełożenie na efektywność energetyczną paneli. Nie jest to jedyna korzyść płynąca z dbania o należyty stan instalacji. Czyste moduły są mniej podatne na awarie oraz usterki, dzięki czemu odznaczają się lepszą żywotnością oraz bezpieczniejszą eksploatacją.

Kiedy przeprowadzać konserwację paneli słonecznych?

Konserwację paneli fotowoltaicznych należy przeprowadzać dwa razy w ciągu roku. Zaniedbanie okresowych prac porządkowych sprawi, że coraz poważniejsze zabrudzenia nie tylko obniżą wydajność systemu, ale doprowadzą także do nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni modułów.

O jakiej porze roku powinno się jednak zabrać za mycie paneli? Powszechnie uważa się, że najlepiej wyczyścić instalację PV na wiosnę. Panująca wówczas pogoda jest łagodna i nie utrudnia przeprowadzania prac. Ponadto możliwe jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, jakie zgromadziły się na powierzchni modułów w sezonie jesienno-zimowym. Mowa tutaj zarówno o spadających liściach, jak i brudzie pochodzącym z topniejącego śniegu.

Poważniejsze porządki warto powtórzyć także po zakończeniu lata, zwłaszcza w przypadku instalacji znajdujących się na terenach położonych poza miastem. Dlaczego? Wzmożone pylenie roślin połączone z pracami rolniczymi sprawia, że na panelach gromadzi się sporo zanieczyszczeń pochodzenia organicznego, których nie usunie wiatr ani opady.

Jaka pora dnia jest najlepsza do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

W czasie konserwacji paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę nie tylko na porę roku, ale także porę dnia. Nie wolno czyścić modułów w południe – jeżeli nagrzane słońcem panele zostaną polane zimną wodą, to ze sporym prawdopodobieństwem dojdzie do szoku termicznego, który jest w stanie poważnie uszkodzić strukturę modułów. Właśnie z tego powodu za mycie instalacji najlepiej zabrać się z samego rana lub wieczorem, kiedy panują niższe temperatury.

Samo czyszczenie to nie wszystko, czyli serwis instalacji PV

Okresowe mycie paneli słonecznych jest niezwykle ważne, jednak porządki warto uzupełnić specjalistycznymi przeglądami technicznymi. W końcu instalacja PV to skomplikowany układ, który składa się z wielu komponentów podatnych na awarie oraz uszkodzenia. Warto pamiętać, że przeglądy są też przewidziane ustawowo i powinny być przeprowadzane co pięć lat. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach należy szybciej skorzystać ze wsparcia serwisantów. Mowa tutaj o m.in. nagłym spadku wydajności instalacji, niepokojących odgłosach dochodzących z falownika czy widocznych uszkodzeniach powierzchni paneli.

Przegląd instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od tego, jak bardzo złożony jest konkretny system. W większości przypadków typowy serwis obejmuje jednak takie czynności, jak:

  • kontrola paneli słonecznych,
  • ocena inwertera, falowników, liczników oraz magazynów energii,
  • inspekcja stanu konstrukcji, mocowań oraz okablowania,
  • weryfikacja zabezpieczeń całej instalacji.