Chociaż panele słoneczne są pokryte specjalną powłoką samoczyszczącą, to okresowe usuwanie poważniejszych zabrudzeń z powierzchni ogniw jest po prostu koniecznością. Zanieczyszczenia, jak m.in. kurz, pył, liście czy ptasie odchody, są bowiem w stanie wpłynąć negatywnie na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Jakich preparatów używać jednak w czasie prac porządkowych? Przyglądamy się tej kwestii w niniejszym wpisie.
Dlaczego należy okresowo myć panele słoneczne?
Nawet dobrze zamontowane oraz wysokojakościowe panele PV są narażone na stopniowe osadzanie się brudu, bez względu na to, czy instalacja znajduje się na terenie wiejskim czy w samym sercu strefy przemysłowej. Wyniki badań przeprowadzanych na przestrzeni ostatnich 20 lat nie pozostawiają żadnych złudzeń – to właśnie zanieczyszczenia są odpowiedzialne za spadki wydajności ogniw fotowoltaicznych, które w skrajnych przypadkach mogą wynosić nawet 20%. Szczególnie negatywny wpływ mają ptasie odchody, porosty oraz cząstki tworzące smog.
Lepsze wykorzystanie potencjału energii słonecznej nie jest jednak jedynym argumentem, aby regularnie dbać o należyty stan instalacji PV. Prace porządkowe pozwalają także:
- zapobiegać powstawaniu uszkodzeń paneli fotowoltaicznych,
- wydłużyć żywotność całego systemu,
- przyspieszyć zwrot inwestycji,
- podnieść estetykę obiektu, zwłaszcza w przypadku instalacji znajdujących się na dachach domów jednorodzinnych.
Jakimi środkami myć panele słoneczne?
Zacznijmy od podstaw. Do mycia paneli fotowoltaicznych należy wykorzystywać wyłącznie demineralizowaną lub zmiękczoną wodę. Użycie klasycznej kranówki doprowadzi nie tylko do powstania nieestetycznych zacieków, ale także osadzania się kamienia wapiennego. Poza wodą przyda się również odpowiedni preparat. Najlepiej sięgnąć po środek, który jest przeznaczony właśnie do pielęgnacji paneli fotowoltaicznych – dzięki temu można mieć pewność, że usunie on zanieczyszczenia eksploatacyjne i mineralne, a przy okazji nie zniszczy wierzchniej warstwy ogniw.
Czym kierować się przy wyborze właściwego płynu do czyszczenia paneli fotowoltaicznych? Idealny detergent powinien:
- nie tylko czyścić, ale także odkamieniać powierzchnię ogniw,
- zapobiegać powstawaniu smug,
- wykazywać właściwości antystatyczne,
- tworzyć hydrofobową warstwę ochronną, która spowolni osadzanie zanieczyszczeń i ponowne zabrudzenie.
Chociaż profesjonalne środki czyszczące dają najlepsze rezultaty, to można spróbować także bardziej „tradycyjnych” metod, np. roztworu octu czy płynu do szyb. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane czyściwa raczej nie sprawdzą się w przypadku uporczywych lub wieloletnich zanieczyszczeń. Dotyczy to zwłaszcza tych modułów, które zostały zamontowane pod zbyt małym kątem nachylenia – ich powierzchnia jest bardziej narażona na degradację słoneczną, która zwiększa chropowatość ogniw i przyspiesza proces gromadzenia się brudu i wody opadowej.
Narzędzia do mycia instalacji fotowoltaicznej
Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych nie można wykorzystywać dowolnych narzędzi, ponieważ dobranie niewłaściwego akcesorium jest w stanie doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia ogniw. W czasie prac porządkowych najlepiej wykorzystać gąbkę lub szczotkę z miękkim włosiem – taki sprzęt jest na tyle delikatny, że z pewnością nie doprowadzi do zarysowania modułów.
W przypadku trudnodostępnych miejsc, np. instalacji zamontowanych na domu jednorodzinnym, można sięgnąć po szczotki na kijach teleskopowych. Rozsuwany wysięgnik sprawia, że bez większego problemu można wyczyścić panele bez konieczności wchodzenia na dach danego obiektu oraz narażania się na upadek z wysokości.